dlaczego sernik

Zawsze pragnęłam robić pyszny sernik. Dlatego właśnie zainteresowały mnie wszelkie odmiany tego ciasta . Wypiek ten zdominował praktycznie każde święta i coraz lepiej mi wychodził…

Podobno tego typu ciasta cieszyły się popularnością już w czasach starożytnych. W Grecji częstowano nimi zwycięzców olimpiad sportowych. Z kolei w Rzymie wykorzystywano je w trakcie rytuałów religijnych. W późniejszych latach sława sernika rozpowszechniła się w różnych rejonach świata. Z biegiem czasu powstało bardzo wiele odmian ciasta, które różniły się między sobą w zależności od kraju pochodzenia. Ostatnio wymyślono nawet wersję light, dzięki czemu ciastem zajadają się także osoby dbające o linię.

Istnieje teoria, że do Polski sernik dotarł dzięki królowi Janowi III Sobieskiemu, który przywiózł tamtejszą odmianę ciasta, czyli Topfenkuchen, po bitwie Pod Wiedniem.

Sernik to rodzaj ciasta, którego podstawowym składnikiem jest twaróg lub serek śmietankowy. To deser, który można przygotować na wiele pysznych sposobów – pieczony, na zimno, wegański, z owocami, itd. Do klasycznego pieczonego sernika najlepiej użyć tłustego twarogu, zmielonego dwukrotnie , na aksamitnie gładka masę.

Od czasów starożytnych powstało bardzo wiele odmian tego popularnego deseru. Dla kulinarnego laika ciężko czasami odróżnić nawet podstawowe odmiany ciasta. Oto ich krótka charakterystyka:

  • nowojorski: wyróżnia go aksamitna i bardzo kremowa masa serowa. Zazwyczaj możemy go rozpoznać po białej barwie i brązowej lub kremowej otoczce. Wbrew pozorom jest dosyć prosty w przygotowaniu. Należy go piec w kąpieli wodnej lub wraz z blachą z gorącą wodą, którą ustawia się na dnie piekarnika.
  • wiedeński: nie posiada kruchego spodu, dzięki czemu cechuje go większa ilość samego sera. Nazwa deseru może zmylić nas, co do kraju jego pochodzenia. Wbrew pierwszym skojarzeniom, ciasto zostało wymyślone w Polsce. Skąd więc przymiotnik “wiedeński” w nazwie? Deser przypomina nieco austriacki przysmak Topfenkuchen. Prawdopodobnie polscy twórcy inspirowali się właśnie tym daniem.
  • krakowski: to najbardziej znana z polskich odmian deseru. Trudno w naszym kraju znaleźć kogoś, kto go nie jadł!
    Wyróżniają go kruche ciasto, bakalie, tłusty twaróg i charakterystyczna kratka, jako element ozdobny.
  • na zimno :to niewątpliwie jedno z najpopularniejszych ciast jest bardzo prosty w wykonaniu.
  • i najpyszniejszy dla mnie osobiście – sernik vegański w każdej odsłonie.( więcej w innym poście)
Tagged

Leave a Reply

Your e-mail address will not be published. Required fields are marked *