hygge kuchnia

Hygge w kuchni przejawia się w dwóch aspektach: aranżacji wnętrz oraz jedzeniu. W tym pierwszym oznacza przede wszystkie wysoką jakość i przytulność. Trend ten pochodzi z Danii a Duńczycy uwielbiają wszystko, co estetyczne, trwałe oraz ekologiczne. Wnętrza i ich wyposażenie mają za zadanie tworzyć rodzinną atmosferę i cementować więzi międzyludzkie. Dlatego tak ważne jest wyposażenie kuchni w sprzęty, które pozwolą delektować się nie tylko samymi posiłkami, ale i celebrować proces ich przygotowania.

Jednym z ważniejszych kuchennych mebli jest stół, przy którym zbiera się cała rodzina, lub przy którym bez pośpiechu można wypić filiżankę kawy czy herbaty.

W kuchni hygge oprócz stołu nie może zabraknąć także tkanin, które wprowadzają do wnętrza ciepłą i przytulną atmosferę. Całość uzupełnia się dodatkami takimi jak świeże kwiaty w wazonie, fikuśne kubki, ulubiona zastawa stołowa, czy też świece. Natomiast z wnętrza należy pozbyć się wszelkich rozpraszaczy, takich jak telewizor, komputer, telefon.

Jedzenie to ważny aspekt hygge. Duńska kuchnia uważana jest za jedną z najbardziej pożywnych i smacznych kuchni europejskich.
Jeśli jednak nie przekonują cię potrawy z dalekiej północy postaw na naszą tradycyjną kuchnię. Hygge lubi lokalne, rodzinne przepisy przekazywane pokolenia na pokolenie.

Posiłki hygge nie powinny być kłopotliwe zarówno w przygotowaniu, jak i zjedzeniu. Stąd też filozofia ta duży nacisk kładzie na przystosowanie kuchni do wspólnego gotowania oraz zastosowania w pomieszczeniu zasad ergonometrii, które m.in. określają odległości pomiędzy najważniejszymi kuchennymi sprzętami zlewozmywakiem, lodówką i kuchenką. Bardzo często w rozwiązaniach aranżacyjnych stosowana jest kuchenna wyspa, na której umieszcza się zlew. Ułatwia to proces przygotowania potraw, a także pozwala włączyć w gotowanie rodzinne i przyjaciół. Ja sama nie przepadam także za wymyślnymi i trudnymi daniami – stawiam na prostotę i naturalność.
Cenię ekologiczne składniki, najlepiej z własnej hodowli. Dania przygotowuję w domu, własnoręcznie – to zawsze jest bardziej hygge, niż te kupowane gotowe dania.

Hygge to jedzenie tego, co ci smakuje i poprawia nastrój. W przypadku spotkań w większym gronie warto wybrać potrawy, które wszyscy lubią i które pasują do swobodnego charakteru spotkania. Hygge zakłada dzielenie się jedzeniem, miłe spędzanie czasu i celebrowanie go. Potrawy hygge nie muszą być zgodne z zasadami zdrowego odżywiania ani z dietą. Dlatego też duńskie szczęście w dużej mierze opiera się na słodyczach.

Jak widzisz osiągniecie hygge w kuchni nie jest trudne. Wiele potraw i dań kojarzy się nam z uczuciem przyjemności. Hygge podpowiada nam, żeby jeść to na co mamy ochotę. Wszystko w rozsądnych granicach.

Tagged

Leave a Reply

Your e-mail address will not be published. Required fields are marked *