kawa zielona

Co wiemy o kawie zielonej ?
Bardzo mało osób wie o tym rodzaju napoju, niektórzy nawet się dziwią, że istnieje kawa zielona. Jak dowiadują się, że taka odmiana „małej czarnej” może być spożywana, są zaskoczeni tym faktem. Okazuje się, że kawa zielona posiada wiele zalet.

Napój sporządzony z ziaren kawy zielonej przynosi szereg rozmaitych korzyści dla zdrowia i dobrego samopoczucia człowieka.
Z badań wynika, że kofeina, podstawowy składnik naparu z zielonej kawy, nie wywołuje efektów ubocznych w organizmie. Sporządzony napój ma właściwości energetyzujące i korzystne dla zdrowia. Mogą go pić osoby w każdym wieku (z małymi wyjątkami). Napój ten ma moc antyoksydującą trzykrotnie silniejszą od tej posiadanej przez zieloną herbatę. Głównym składnikiem aktywującym, znajdującym się w każdym gatunku zielonej kawy, jest kwas chlorogenowy. Obniża on wchłanianie cukrów w przewodzie pokarmowym, dzięki czemu organizm aktywniej czerpie z zapasów zgromadzonych w organizmie. Zwiększa on również czułość komórek na insulinę. Jest silnym przeciwutleniaczem i ma właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybiczne. Zielona kawa jest też bogatym źródłem cennych polifenoli, kwasu salicylowego a także wielu witamin i składników mineralnych. W jej składzie znajdziemy m.in. kwas foliowy, witaminę B1, B2, B12, a także wapń, potas, sód, magnez, żelazo, fosfor, i cynk.

Napój ten zawiera również kwas kawowy, który posiada właściwości przeciwzapalne, żółciopędne i przeciwmiażdżycowe.
Jest też antyoksydantem, czyli zapobiega niepożądanym procesom utleniania.

Zalety picia zielonej kawy::

  • zmniejszanie ryzyka cukrzycy,
  • znakomita pomoc w spalaniu tłuszczu,
  • polepszanie funkcjonowania nerek,
  • opóźnianie starzenia się,
  • zapobieganie chorobom rakowym (rakowi odbytu, piersi, prostaty),
  • przyspieszanie metabolizmu.

W celu wykorzystania w sposób maksymalny zalet naparu z kawy zielonej zaleca się picie 2 filiżanek dziennie (najlepiej w godzinach
porannych). Jeśli do tego będziemy stosować trochę ruchu, sportu, ćwiczeń fizycznych oraz zdrowej diety, będziemy mogli
spodziewać się że nasze ciało będzie zdrowsze, energiczne i szczuplejsze.

Komuś, kto chce schudnąć, zaleca się picie jednej filiżanki kawy zielonej przed śniadaniem. Pozwoli ona zgubić około
2 kg w ciągu miesiąca. Jeszcze lepsze wyniki w zrzucaniu kilogramów można osiągnąć przy jednoczesnej zdrowej diecie.Picie zielonej kawy to prosty sposób, aby już dziś poczuć się zdrowszym, młodszym, pełnym energii. Każda filiżanka przynosi organizmowi korzyść, która zaprocentuje zdrowiem i dobrym samopoczuciem w przyszłości.

Sposób przygotowania: zalewamy 2-3 łyżki zmielonych ziaren gorącą wodą. Warto zadbać, by nie była ona wrząca (powinna mieć temperaturę 90 stopni Celsjusza). Z tego powodu ten rodzaj kawy można również z powodzeniem przygotowywać w ekspresie przelewowym, gdzie woda nie osiąga temperatury wrzenia.

Zielona kawa, różni się w smaku od swojego tradycyjnego odpowiednika – posiada co prawda delikatny, kawowy aromat, ale ma w sobie też coś z zielonej herbaty. Jest łagodna, ale zawiera nutkę kwasowości.

Jeżeli zależy Ci na walorach smakowych, a nie odchudzających, możesz pokusić się dołożenie łyżeczki cukru, z pewnością wtedy przyjemniej się ją pije.

Tagged

Leave a Reply

Your e-mail address will not be published. Required fields are marked *