herbata matcha

Herbata ma charakterystyczny cierpki i mocny smak z wyczuwalną łagodną nutką goryczy. Ma specyficzny kolor, a jej liście pochodzą z drugiego i trzeciego zbioru.

Matcha produkowana jest od ponad 1000 lat. Powstaje z liści krzewów specjalnie ocienianych matami. Co najmniej dwa tygodnie przed zbiorami krzewy są osłaniane przed słońcem, przez powoduje spowolnienie ich wzrostu. W rezultacie powstaje tencha , z której robi się matcha oraz gyokuro. Liście nabierają wówczas bladego odcienia zieleni i wytwarzają aminokwasy, dzięki którym herbata jest słodsza i bardziej aromatyczna. Zebrane liście są suszone i następnie ścierane na proszek. Przy tradycyjnej produkcji do mielenia liści używa się kamiennych żaren. Najczęściej wykonanych z granitu. To bardzo czasochłonny proces, przygotowanie 30 gramów herbaty trwa około godziny. Zanim liście zostaną sproszkowane, przechowuje się je w specjalnych naczyniach o nazwie chatsubo.

Jak mawiał buddyjski mnich Eisai, matcha to “najlepsze lekarstwo na problemy natury umysłowej i medycznej, to sposób, by życie stało się pełnym”. Ale jak ją prawidłowo przygotować?

  • Przy użyciu akcesoriów do matchy: Wsypujemy 2-3 gramy matchy do misy za pomocą chashaku, czyli łyżeczki bambusowej. Dolewamy 75 ml przegotowanej wody o temperaturze 70-85 0C i ubijamy bambusową miotełką (chasen) przez ok. 30 sek.
  • Matchę wsypujemy do szklanki, zalewamy odrobiną wody o temperaturze 70-85 0C.  Następnie energicznie mieszamy łyżeczką lub spieniaczem do mleka aż całość uzyska jednolitą konsystencję, pozostanie bez grudek. Potem dolewamy do pełna wody lub soku, mieszamy i pijemy.
  • Proponowana dawka to: pół łyżeczki herbaty (2 g) na szklankę.
Tagged

Leave a Reply

Your e-mail address will not be published. Required fields are marked *