chia

Chia czyli inaczej szałwia hiszpańska szturmem zdobyła świat dietetyki ze względu na niezwykłe walory odżywcze i działanie zdrowotne, a także kulinarną przydatność. O nasionach chia zrobiło się głośno dopiero przed kilkoma laty, ale istnieją historyczne dowody, że cenili ją sobie już Aztekowie, na długo przed kolonizacją Ameryki Południowej. Roślina pochodzi głównie z Meksyku i Gwatemali, ale jej renoma rozprzestrzeniła się szeroko i daleko pośród latynoskiej populacji, której często dokucza głód i bieda – z nasion chia da się bowiem przyrządzić niezwykle sycący i odżywczy napój!

Zalety zdrowotne nasion chia.
Kopalnia kwasów omega 3 – słyszeliście jak bogaty w kwasy omega 3 jest łosoś? Nasionka chia i tak biją go na głowę, zawierając aż 17,5 g omega 3 na 100 g suchego produktu! Dzięki temu szałwia hiszpańska jest najlepszym sprzymierzeńcem zdrowego serca, nie tylko wspaniale zwalczając wszystkie stany zapalne w organizmie, ale przede wszystkim obniżając znacząco ryzyko miażdżycy, wysokie ciśnienie krwi oraz poziom złego cholesterolu i trójglicerydów. Ponadto, częścią składową kwasów omega 3 jest DHA, który odgrywa szczególnie ważną rolę dla prawidłowego funkcjonowania mózgu. Bogactwo błonnika – prawie wszystkie węglowodany zawarte w nasionkach chia to błonnik w czystej postaci, który wspaniale wspiera proces trawienia, pomagając jelitom w regularnym wypróżnianiu. Ze względu na niezwykłe możliwości pęcznienia w wodzie, chia bardzo skutecznie zaspokaja głód i sprawia, że długo czujemy się nasyceni, a tym sposobem sprzyja także utracie wagi. Podpora silnych kości, mięśni i zębów – małe czarne nasionka są fenomenem, także jeśli chodzi o zawartość minerałów, szczególnie wapnia, fosforu, magnezu i manganu. W 30 g chia, jest prawie 20% dziennego zapotrzebowania na wapń, czyniąc je doskonałym substytutem dla nabiału. Fosfor, magnez i magnan nie tylko przyczyniają się do siły kości i zębów, ale także pomagają strukturze mięśni, co sprawia, że nasionka chia znakomitym pokarmem dla sportowców. Opóźnianie starzenia – chia jest także zaskakująco bogata w fenole – antyoksydanty, które wedle badań potrafią zatrzymać aż 70% negatywnej działalności wolnych rodników, objawiającej się m.in. starzeniem skóry i powstawaniem zmarszczek. Codzienna suplementacja nasionkami chia pozwala zatrzymać młodość na dłużej i to nie tylko w postaci zewnętrznej, ale także wewnętrznej – ogrom magnezu poprawia znacznie samopoczucie, chroniąc przed niekorzystnym działaniem hormonów stresu i huśtawkami nastrojów, dokuczającymi szczególnie często kobietom w okresie przekwitania.

Zastrzyk energetyczny – chia jest polecana jako idealny posiłek przed treningiem czy ciężką pracą fizyczną – badania dowodzą, że znacząco zwiększa ona wytrzymałość i pozwala dłużej cieszyć się wysokim poziomem energii. Wynika to z unikalnej struktury odżywczej hiszpańskiej szałwii, w której mało jest szybko rozpuszczalnych cukrów, a dużo zdrowych tłuszczów. A ponieważ chia doskonale chłonie wodę, pęczniejąc nawet do 10 razy większej objętości, będąc w przewodzie pokarmowym pozwala dłużej utrzymać odpowiednie nawilżenie tkanek, chroniąc przed odwodnieniem.

Ochrona przed cukrzycą – nasionka chia są obecnie pod lupą naukowców jako potencjalny „lek” na cukrzycę. Żelujące właściwości hiszpańskiej szałwii sprawiają bowiem, że cukry są znacznie wolniej uwalniane do krwi i tym samym zmniejsza się ryzyko gwałtownych skoków poziomu glukozy oraz rozwinięcia niewrażliwości na insulinę. Badania wskazują także, że regularna konsumpcja nasionek chia obniża długoterminowy poziom insuliny we krwi.

Działanie przeciwrakowe – obecny w nasionkach chia kwas alfa-liponowy (ALA) w badaniach laboratoryjnych okazuje się być zaskakująco skuteczny w zwalczaniu komórek raka piersi oraz raka szyjki macicy, bez szkodzenia zdrowym komórkom ciała! Z tego względu chia polecana jest z właszcza kobietom w okresie menopauzy, będącym w grupie wyższego ryzyka rozwinięcia damskich nowotworów.

Jak jeść nasionka chia?

Dobra wiadomość jest taka, że chia nie ma praktycznie smaku. Czemu to dobrze? Bo łatwo ją wkomponować w wiele różnych posiłków, zaś największą zaletą czarnych nasionek jest ich zdolność do pęcznienia. Zalane wodą, po pół godzinie zaczynają mięknąć i przypominać galaretowatą masę, z której da się robić wspaniałe desery (np. z dodatkiem kokosowego mleka), pożywne koktajle, a także zdrowe i smaczne śniadania, łącząc chia z Muesli i mlekiem. Na sucho można nasionka dodawać do sałatek,
pieczywa, naleśników, ciast czy warzywnych kotletów – wystarczą dwie łyżki dziennie w jakiejkolwiek postaci, aby skorzystać z dobroczynnego działania szałwii hiszpańskiej.

Tagged

Leave a Reply

Your e-mail address will not be published. Required fields are marked *