kościoły drewniane – Sianowo

Kolejny z cyklu drewniane kościoły to kościółek w Sianowie, niewielkiej kaszubskiej wiosce. Miejsce to jest znane z figurki Matki Boskiej – Królowej Kaszub, która według legendy, została znaleziona w krzaku paproci przez młodych, zakochanych w sobie ludzi. Wówczas nie było jeszcze kościoła w Sianowie, więc młodzi zanieśli figurkę do świątyni w Mirachowie. Jednak, jakimś cudem figurka wróciła do Sianowa. Nie powiodły się kolejne próby zaniesienia jej do Mirachowa. Zawsze wracała na miejsce, gdzie ją znaleziono. Postanowiono więc w tym miejscu postawić kościół. Rzecz działa się w XV wieku.

Obecnie cudowna figurka znajduje się w XIX wiecznym kościółku o konstrukcji szachulcowej. Umieszczono ją w ołtarzu głównym, za opuszczanym obrazem Maryi Niepokalanej. W czasie nabożeństw figurka jest odsłaniana. Słynie ona z cudownego uzdrawiania.

W kościele znajdują się trzy ołtarze i zabytkowa ambona z XVIII wieku oraz druga figurka z XVI wieku, Matki Bożej Staniszewskiej. W Sianowie odbywają się coroczne odpusty; jeden w pierwszą niedzielę po 16 lipca – Matki Boskiej Szkaplerznej, drugi zaś we wrześniu, Matki Boskiej Siewnej. Obok kościoła znajduje się Droga Krzyżowa, którą wyrzeźbili kaszubscy artyści.

Tagged

Leave a Reply

Your e-mail address will not be published. Required fields are marked *