bawarka

Bawarka to napój znany w wielu kulturach, między innymi w polskiej, francuskiej, brytyjskiej czy tybetańskiej. Bawarka to napój, który powstaje w wyniku połączenia herbaty z mlekiem.

Bawarka to napój, którego głównymi składnikami są mleko i herbata. Bawarka określana jest także jako herbata z mlekiem lub mleczna herbata. Bawarkę przygotowuje się poprzez dodanie gorącego mleka do esencji z herbaty lub odwrotnie — dolanie do herbaty mleka. Proporcje obu tych składników są zależne od indywidualnych preferencji. Dotyczy to także dodatkowych składników, jakimi można wzbogacać bawarkę, czyli miodu, cukru czy różnych przypraw. Bawarkę podaje się najczęściej do śniadania i powinno się ją pić, gdy jest jeszcze ciepła, a na jej powierzchni znajduje się pianka. Niektórzy dla bardziej wyrazistego smaku doprawiają bawarkę rumem, brandy, cynamonem, a także dodają żółtka jaj czy cukier puder.

Bawarka to napój, który wywodzi się z kuchni francuskiej. Z resztą samo pochodzenie nazwy tego napoju wskazuje na francuskie korzenie. Bawarka pochodzi od francuskiego słowa Bavarois, którym określa się mieszkańca Bawarii. Bawarkę wprowadzono na salony w Paryżu w 1656 roku. Była to herbata pijana z mlekiem lub palona jak tytoń. Do Polski bawarka trafiła w okresie Sejmu Czteroletniego w formie zapożyczenia z kuchni francuskiej. W polskiej wersji bawarka została nieco zmodyfikowana i francuskie składniki zastępowano kwiatami bzu i lipy, rumiankiemszałwią, miętą, dziewanną, różą czy suszonymi poziomkami.

Wokół bawarki narosło wiele kontrowersji, dlatego dość trudno mówić o zdrowotnych właściwościach tego napoju. Opublikowano wiele artykułów, w których wykazywano na negatywne efekty mieszania mleka z herbatą. Badania bawarki wykazały bowiem, że mleko niweluje w pewnym stopniu antyoksydanty, które wpływają na wzmocnienie układu odpornościowego oraz zapobiegają uszkodzeniom komórkowym. Aby jednak oddać sprawiedliwość bawarce, należy zauważyć, że przeprowadzono także badania na wpływ mleka na występujące w herbacie polifenole. I w tym przypadku badania nie wykazały żadnego negatywnego wpływu mleka na herbaciane polifenole. Warto nadmienić, że bawarka zazwyczaj pije się nie dla jej właściwości zdrowotnych, a dla charakterystycznego smaku. Jeśli więc stosuje się odpowiednio zbilansowaną i zdrową dietę, kubek bawarki do śniadania nie powinien zaszkodzić.

W poprzednich dziesięcioleciach i stuleciach bawarka była polecana zwłaszcza kobietom w okresie karmienia piersią. W Polsce w dalszym ciągu panuje przekonanie, że picie bawarki wspomaga laktację i zwiększa ilość pokarmu. Wprawdzie współcześnie zaleca się młodym mamom picie lekkiej herbaty czy mleka, jednak nie ma to żadnego wpływu na ilość produkowanego pokarmu. Aby pobudzić laktację, kobietom karmiącym zaleca się picie słodu jęczmiennego.

Tagged

Leave a Reply

Your e-mail address will not be published. Required fields are marked *