herbata zielona

Zielona herbata przebyła długą i fascynująca drogę, zanim znalazła się na europejskich stołach. Jej dobroczynny wpływ na nastrój oraz samopoczucie jako pierwsi odkryli Chińczycy. Dziś napar ze słabo sfermentowanych listków piją ludzie na całym świecie. Doceniają nie tylko walory smakowe, ale również wspaniałe prozdrowotne właściwości zielonej herbaty. Zielona herbata powstaje z listków poddanych minimalnemu procesowi utlenienia. Dzięki temu zawiera o wiele więcej składników mineralnych niż choćby herbata czarna. Przyrządzony z niej napar ma również znacznie bardziej delikatny smak i aromat oraz subtelną barwę. Istnieją różne herbaty zielone. Ich gatunki i rodzaje wyróżnia się na podstawie kraju pochodzenia, warunków uprawy czy pory zbiorów. Uwagę zwraca się również na wygląd liści, a także kolor i smak przyrządzonego z nich naparu. Choć zielona herbata po raz pierwszy zaczęła być parzona w Chinach, szybko rozprzestrzeniła się na inne rejony świata. Już od wielu lat z wielkim powiedzeniem uprawia się ją również w Japonii, Indiach, Indonezji, Wietnamie na Sri Lance czy w Kenii.

Właściwości zielonej herbaty

Nie bez powodu Japończycy cieszą się największą długowiecznością na świecie. Oprócz zdrowej diety z pewnością pomaga im picie nawet do 8 filiżanek zielonej herbaty dziennie. Wspaniałe właściwości tego napoju potwierdzają sami naukowcy. Podczas procesu parzenia drobne listki uwalniają mnóstwo cennych mikroelementów i substancji, w tym trzy najważniejsze: teinę, kofeinę i polifenole. To właśnie te związki odpowiadają za prozdrowotne działanie tego napoju. Na co pomaga zielona herbata? Systematyczne picie przyrządzonego z niej naparu zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób serca i układu krążenia, uelastycznia ściany naczyń krwionośnych, zapobiega wystąpieniu miażdżycy oraz obniża poziom złego cholesterolu LDL. Niektóre badania naukowe pokazują również pozytywny wpływ zielonej herbaty na profilaktykę chorób nowotworowych, zwłaszcza raka piersi, żołądka, trzustki, okrężnicy, odbytnicy czy przełyku. Zielona herbata wspomaga też odchudzanie i walkę z obrzękami oraz cellulitem. Przyspiesza przemianę materii i proces spalania tłuszczu oraz oczyszcza organizm z toksyn, które w nadmiarze przyczyniają się do tworzenia się skórki pomarańczowej. Zielona herbata polecana jest także osobom zagrożonym cukrzycą, ponieważ pomaga utrzymać właściwy poziom cukru we krwi. Napar z zielonej herbaty wspomaga również procesy trawienne i łagodzi wszelkie stany zapalne – z tego powodu polecany jest osobom zmagającym się z trądzikiem i innymi problemami skórnymi. Odpowiednio parzona zielona herbata świetnie działa również na umysł i system nerwowy: ułatwia koncentrację i wspomaga zapamiętywanie.

Jak parzyć zieloną herbatę?

Aby wydobyć z listków zielonej herbaty maksimum walorów smakowych, aromatycznych oraz zdrowotnych, podczas przygotowywania naparu trzeba przestrzegać kilku podstawowych zasad. Przede wszystkim nigdy nie należy zalewać suszu wrzątkiem. Wówczas herbata traci wszystkie swoje cenne właściwości. W zależności od gatunku herbatę zalewamy wodą o temperaturze między 60°C a 90°C. Woda powinna być miękka, niechlorowana i bez wapnia, najlepiej filtrowana. Do zaparzenia jednej filiżanki wystarczy łyżeczka suszu. Parzenie zielonej herbaty wygląda inaczej w zależności od tego, na jakim efekcie najbardziej nam zależy. Jeśli chcemy, by napój nas pobudził, powinniśmy zaparzać herbatę krótko – maksymalnie 2–3 minuty. Relaksacyjnie zadziała na nas napar zaparzany 4 i więcej minut. Będzie on miał również znacznie głębszy, nawet nieco gorzki, smak. Zieloną herbatę spokojnie można zaparzać nawet kilka razy – wcale nie traci przy tym swoich cennych walorów.


Istnieje wiele odmian herbaty zielonej. Zalety zielonej herbaty:

Główne składniki, zapewniające zielonej herbacie dobroczynny wpływ na nasze ciało to polifenole, które odpowiadają za jej właściwości antyoksydacyjne oraz przeciwzapalne.

Kofeina zwana w herbacie teiną wraz z teobrominą i teofiliną odpowiada za pobudzenie, natomiast zaliczana do aminokwasów L-teanina ma działanie odprężające i antydepresyjne.

Okazuje się, że nie jest łatwo podać konkretne dane dla herbaty zielonej. Odchylenia w ilości poszczególnych substancji w liściach spowodowane różnymi warunkami uprawy oraz różnicami w procesie produkcji mogą sięgać rzędu wielkości. Najbardziej cenione przeciwutleniacze są wrażliwe na temperaturę, stwierdzono zatem spore różnice ich zawartości w herbatach zielonych dłużej podprażanych od herbat krócej obrabianych termicznie w niższej temperaturze. Różnice te mogą sięgać 15%. Kofeina jest mniej podatna na rozpad termiczny więc pozostaje prawie bez strat w gotowym produkcie. Niezależnie jednak od gatunku herbaty zielonej zawarte w niej przeciwutleniacze przydają jej popularności.

Antyoksydanty spowalniają starzenie naszego ciała wyłapując wolne rodniki, mają właściwości przeciwnowotworowe, obniżają stres oksydacyjny, który wzrasta w skutek palenia tytoniu i życia w wielkich miastach wśród smogu.

Flawonoidy wzmacniają naczynia krwionośne i przeciwdziałają zakrzepom krwi.

Dowiedziono także, że niektóre katechiny maja zdolność ograniczania rozkładania wielocukrów w jelitach oraz ograniczania rozpuszczalności tłuszczów w żółci. Mówiąc prosto katechiny te sprawiają, że przyswajamy mniej cukrów i tłuszczy z naszej diety choćby była wysoko-tłuszczowa.

Zielona herbata wzmaga trawienie i działa przeciwbakteryjnie. Jej odkażające właściwości sprawiają, że może także być stosowana zewnętrznie.

Duża zawartość fluoru natomiast poprawia stan zębów i zapobiega próchnicy.

Tagged

Leave a Reply

Your e-mail address will not be published. Required fields are marked *